2015.12.28.
Helleborus - hunyor
A hunyorok a boglárkafélék családjába tartoznak. Némelyik fajtájuk már a tél közepén virágzik. A hóban nyújtózkodó virágok nagyszerű látványt mutatnak, hisz nem csak fehér, hanem rózsaszín, sötétvörös, kék, és zöldes árnyalatban is nyílnak. Kora tavasszal, sőt már a tél végén virágzó évelő növény. Fajtától függően 15-50 cm magas.

A hunyorok a boglárkafélék családjába tartoznak. Némelyik fajtájuk már a tél közepén virágzik. A hóban nyújtózkodó virágok nagyszerű látványt mutatnak, hisz nem csak fehér, hanem rózsaszín, sötétvörös, kék, és zöldes árnyalatban is nyílnak. Kora tavasszal, sőt már a tél végén virágzó évelő növény. Fajtától függően 15-50 cm magas.
A humuszban gazdag, üde talajt kedveli. Kifejezetten mészigényes növény, vagyis a mi kertjeinkben szinte mindenhol termeszthető. Különleges növények, különleges igények nélkül.
Talaját terítsük komposzttal, kéregtörmelékkel, mert szereti, ha nyirkos - de nem mocsaras. A hunyorok a cserjék félárnyékában fejlődnek legjobban. Nem szereti, ha háborgatjuk őket. Virágzási ideje fajtától függően változik, általában decembertől májusig tart. A hunyorok a félárnyékos sziklakertekbe, facsoportok alá kerüljenek a kertünkben. Száraz időszakban öntözni is szükséges, bár árnyékban elég szárazságtűrők. Virágzása tartós, mert a sziromszerű virágtakaró levelek sokáig nem hullanak le.
Gondozása: A régi leveleket vágjuk le januárban februárban, így jobban érvényesülnek a virágok is. A levelek visszavágásával megelőzhetjük a hunyor levélfoltosságot, mely a növényre végzetes. Ősszel bőségesen takarjuk a tövét komposzttal, míg tavasszal sekélyen dolgozzunk a földjébe általános műtrágyát.
Levélbetegség megelőzése:
- ne a leveleket öntözzük
- beültetéskor legyen szabad légáramlás,
- távolítsuk el a fertőzött növényi részeket, hogy azok ne tudják tovább terjeszteni a gombás betegséget. Az eltávolított leveleket, ha fertőzöttek, égessük el, ne komposztáljuk. Gombaölő szerek nyújthatnak némi védelmet.
Vírusos betegsége:
Újonnan felfedezett vírus, melytől a növények szirmai és levelei deformálódnak, fekete csíkozottság jelenik meg rajtuk.
Biológia védekezés: minden fertőzött részt le kell vágni és elégetni. Mivel a vírus vetőmagon keresztül is terjed, csak ellenőrzött helyről szerezzünk magvakat.
Kémiai védekezés: nincs.
A betegséget a levéltetvek is terjesztik, ezért kiemelten fontos az ellenük való védekezés.
Gyökérrothadás:
A hunyorok hajlamosak a gyökérrothadásra, amely szintén gombás betegség. A tömött, nedves, mocsaras talajban könnyen megfertőződik a növény. Mivel a gomba évekig a talajban marad, ha ilyet észleltünk, arra a területre ne ültessünk hunyort, javítsuk a vízelvezetést, a talaj szerkezetét.
Csigarágás:
Előfordul, hogy a csigák megrágják a régi vagy új leveleket.
A hunyor szaporítása:
Tőosztással, bár az átültetést rosszul viseli. Ha a tőosztást választjuk, akkor augusztus a legmegfelelőbb időpont a hunyor tőosztására.
Magvetéssel: Magja hamar elveszti a csírázóképességét, és szüksége van a téli hideg hatásra is. Az anyanövény körül elszóródott magokból kikelő magoncokat kora tavasszal szedjük ki, és ültessük végső helyére. A hunyor magjainak a csírázáshoz szükségük van egy meleg, majd egy hideg periódusra, hogy a csírázást gátló anyagok lebomoljanak. Ha a magokat összegyűjtjük, - vékony tüllhálót kötünk az elvirágzott virágfejekre, így az elszóródást megakadályozzuk - tegyük a magokat földdel töltött cserepekre. A kert egy árnyékos, védett helyén hagyjuk. Tavasszal a kikelt magoncokat ültessük iskolába, vagy akár végleges helyükre.
Tippek
- Virágzó növényt vásároljunk, hogy lássuk, ténylegesen olyan színű-e, mint elképzeltük. A bimbózó hunyor színe teljes kinyílásig árnyalataiban változhat
- Próbáljuk olyan helyre ültetni, ahol magasabb fekvésben van, így a bókoló virágokra jobb rálátásunk lesz, pl. egy sziklakert magasabb részére.
- A tél elején is eltávolíthatjuk a régi lombot, így láthatjuk az új virágokat.
- Gyűjtsük össze a vetőmagját és ültessük el frissen. Így érdekes hibrideket állíthatunk elő.
- Tavasszal bőségesen adagoljunk szerves komposztot a tövéhez
- Nagyon jó, tartós vágott virágnak is
- Napos helyre is ültethetjük, ha a gyökere kellő nedvességet kap
- ha aszályos a nyár, feltétlen öntözzük rendszeresen, hogy a virágzáshoz ki tudja nevelni a rügyeket. Ellenkező esetben kevés virágot nevel ki.
- A hunyor magoncok jól nevelhetőek cserépben is, akár 2-3 évig is maradhatnak, hogy aztán végleges helyükre kerüljenek a kertben. Cserépben neveléskor télire süllyesszük le a cserepet a földbe, így jobban védve vannak.
Fajok:
![]() | Fekete hunyor Helleborus niger: fehér virágú, 30 cm, magas, decembertől virágzik A Helleborus Praecox már novembertől virágozhat. |
![]() | Kisvirágú hunyor Helleborus dumetorum ssp. atrorubens: Sötét bíborvörös, januártól márciusig virágzik. |
![]() | Büdös hunyor Helleborus foetidus: világoszöld, március - áprilisban virágzik. |
![]() | Keleti hunyor Helleborus orientalis: koratavasztól tavasz végéig nyíló virágai a krémfehértől a zöldesbíborig többféle színváltozatban kaphatók. |
![]() | Pirosló hunyor Helleborus purpurascens: humuszban gazdag, de nem savanyú talajba való; ez a legsötétebb virágú Helleborus faj, a szirmok belseje zöldes-bíbor, külsejük kékes-bíbor, virágzása március-április környékére tehető. |
A hunyor minden része mérgező.